Bohužel používáte prohlížeč, který nepodporuje nejnovější standardy Internetu. Proto se Vám tyto stránky zobrazují bez grafických prvků. Doporučuji Vám, zdarma si stáhnout některý z prohížečů - zvýší se tak Váš zážitek při brouzdání internetem.
„F.A.Q. = Nejčastější otázky“

Jak vlastně vypadá zlatý labrador?

Zlatý labrador ve skutečnosti neexistuje. Známe labradorské retrívry, kteří se rodí ve žlutém, černém a hnědém zbarvení. Jsou středně vysocí a mají krátkou, tvrdou a přiléhavou srst.

Zlatý retrívr, v angličtině Golden retriever, je dlouhosrstý retriever žlutého zbarvení.

Známe ještě další druhy retrívrů: Cheaspeake retriever (nižší, dlouhosrstý, černě zbarvený) a

Co znamená zkratka PP?

PP znamená Průkaz původu. Je to oficiální doklad, který vydává národní plemenná kniha, uznaná Mezinárodní kynologickou federací FCI (v ČR je to Českomoravská kynologická jednota).

Jaký je rozdíl mezi čistokrevnými štěňaty s PP a bez PP?

Čistokrevná štěňata bez PP ve skutečnosti neexistují. Je to pouze klamavá reklama nezodpovědných chovatelů.

Člověk se rozhodl, že křížením různých jedinců vyšlechtí plemena (rasy) psů, kteří si ponesou určité geneticky dané vlastnosti, vlohy, vzhled a povahu. Tato snaha byla korunována úspěchem a dnes existují psi služební, ovčáci, honiči, slídiči, psi na vodní práce, norníci a i společenská plemena. Mezi jinými i labradoři. Abychom tyto plemena zachovali i do budoucna, je nutné uchovávat správnou genetickou informaci, což znamená řízeně plemena chovat. Existují tedy národní kluby sdružující chovatele plemen a Mezinárodní kynologická federace, která určuje standardy jednotlivých plemen.

Standardy většinou udávají přesný vzhled a vlastnosti plemene a povolené odchylky. Aby mohl být jedinec zařazen do chovu, je nutné tyto standardy ověřovat na výstavách a při zkouškách. U některých plemen jsou předepsány i specifické veterinární vyšetření (například rentgen kyčelních kloubů). Zajišťujeme tím zachování těchto plemen pro příští generace. Dokladem pro majitele štěněte, že má opravdu labradora je průkaz původu.

My jako majitelé musíme splnit přísné podmínky, abychom mohli prodávat čistokrevná štěňata. Především ta naše fena absolvovala několik mezinárodních výstav, kde byla posuzována zkušenými rozhodčími. Musela také absolvovat výcvik a následně zkoušky, které ověřily, že má správné vlohy (aport, vodní práce, poslušnost). Musela také absolvovat veterinární vyšetření kyčlí. Protože splnila tyto velmi přísné podmínky, byla zařazena do chovu.
Zároveň musel všechny tyto podmínky splnit i otec štěňat. Krytí samozřejmě probíhá se svolením klubu a je vyloučena přímá pokrevní příbuznost rodičů.

Pokud Vám někdo nabízí „čistokrevná“ štěňata bez PP, znamená to, že v lepším případě je chovatel líný absolvovat tyto výstavy a zkoušky a v horším případě vědomě připouští jedince, kteří mají exteriérové nebo zdravotní vady, pro které jsou z chovu vyloučeni. Majitel takového štěněte především neví, kdo je otec štěňat (co takhle bernardýn?) a zda nedošlo k incestu. Zároveň kupuje štěně, které může mít zděděné vady (exteriér, špatné kyčle, chybějící zuby apod.).

Proč jsou štěňata s PP dražší?

Protože jsou vysoké náklady na uchovnění rodičů, platí se poplatky za krytí, za každé narozené štěně, platí se za vystavení průkazů původu. Skuteční chovatelé čistokrevných štěňat také nešetří na krmení, protože vědí, že první dva měsíce jsou pro další vývoj nejdůležitější.

 • Oblíbené weby
 • Retriever klub
  Retriever klub
 • ČMKJ
  Plemenná kniha
 • Klub slídičů
  Klub slídičů
 • Myslivost.cz
  Myslivost.cz
 • ČMKU
  ČMKU
 • Intercanis
  Intercanis
 • Klub slídičů
  Klub teriérů
 • Webmaster: Jiří Mráz © 2005 - 2018